غریب‌آبادی: هیچ توافق پنهانی برای انجام برخی بازدیدها از دانشگاه‌ها یا اماکن دیگر وجود ندارد

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «کاظم غریب‌آبادی» سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد: مبنای همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تعهدات پذیرفته شده کشور بوده و آژانس هیچگونه دسترسی فراتر از این تعهدات، ندارد.
غریب‌آبادی اظهار داشت: هر کشور عضو معاهده عدم اشاعه (NPT)، تعهداتی را تحت موافقتنامه جامع پادمان برای اظهار مواد و فعالیت‌های هسته‌ای خویش به آژانس پذیرفته است (این موافقتنامه مصوب سال ١٣٥٤ مجلس شورای ملی است). از این رو، چنانچه در هر یک از اماکن یک کشور عضو معاهده، ماده هسته‌ای نگهداری شود، باید به آژانس اظهار شود و آژانس نیز برای صحت اظهاریه‌ها، فعالیت‌های راستی آزمایی خویش را انجام خواهد داد.

نماینده دائم کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: از سوی دیگر، تمامی کشورهایی که به نوعی پروتکل الحاقی را پذیرفته و اجراء می‌کنند، باید تمامی فعالیت‌های تحقیق و توسعه مرتبط با چرخه سوخت هسته‌ای، از جمله فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقی را به آژانس اظهار کنند.

وی ادامه داد: طبیعتا و در این راستا، در برخی موارد از آنجا که اساتید دانشگاهی نتایج تحقیقات خود را در قالب مقالات در ژورنال‌های معتبر علمی جهانی، کنفرانس‌ها و یا سمینارها منتشر می‌کنند، آژانس از این طریق نیز از کشور مربوطه، در صورتی که آن فعالیت باید اظهار می‌شد، سؤالاتی را مطرح یا درخواست دسترسی می‌کند.

سفیر کشورمان تاکید کرد که دو دسته تعهدات کشورها تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی برای تمامی کشورها یکسان بوده و اینگونه نیست که برخی دسترسی‌ها صرفا از جمهوری اسلامی ایران انجام شوند.
غریب آبادی در همین چارچوب، تصریح کرد از آنجا که ایران پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجراء می‌کند، از این رو به الزامات آن نیز پایبند است و برخی دسترسی‌ها در این چارچوب و براساس تصمیمات سطوح عالیه نظام انجام می‌شوند.

وی افزود: هیچ توافق پنهانی برای انجام برخی بازدیدها از دانشگاه‌ها یا اماکن دیگر وجود ندارد و هر آنچه که انجام شده، طبق تعهدات کشور است.
سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین اذعان کرد که جمهوری اسلامی ایران در تاسی به خط قرمز ترسیمی از سوی مقام معظم رهبری، در بازدیدهای آژانس به هیچ وجه مجوز مصاحبه با دانشمندان و اساتید کشور (چه در سازمان انرژی اتمی و چه خارج از آن) را صادر نکرده و آژانس نیز تاکنون درخواستی در این زمینه نداشته است، چرا که از پاسخ ایران به خوبی آگاه است.
غریب آبادی تاکید کرد که با وجود تعهدات کشور، سیاست جمهوری اسلامی ایران در رابطه آژانس با دانشگاه ها، کاملا سیاست سخت گیرانه و محدود است. طبیعتا در این چارچوب، حفاظت از مرزهای علمی و دستاوردهای پژوهشی کشور، از اولویت های مسئولان ذیربط بوده، ضمن این که سؤالات یا بازدید آژانس از یک دانشگاه به منزله ضرورت توقف یا تعطیلی فعالیت مورد نظر نیست، بلکه به این معناست که فعالیت‌های کشورها، تحت تعهداتشان باید به آژانس اظهار شوند.

نماینده دائم کشورمان در آژانس در پایان تصریح کرد که اجرای تعهدات کشور در هر حوزه‌ای، مادامی که به آن تعهدات پایبند هستیم و از آن‌ها خارج نشده ایم، جزو سیاست‌های اصولی نظام است.

به گزارش فارس، در پی انتشار خبری مبنی بر بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دانشگاه علم و صنعت، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی اخیرا طی اظهاراتی بدون تایید یا تکذیب این بازرسی گفت: ما در مورد دسترسی‌هایی که در داخل سایت‌های هسته‌ای‌مان انجام می شود، اطلاعاتی نمی‌دهیم و از آژانس هم خواستیم اطلاعاتی ارائه ندهد و این سیاست کلی ماست. به علاوه دسترسی‌های تکمیلی طبق پادمان و پروتکل الحاقی محرمانه است؛ به همین دلیل علاقه نداریم بگوییم از کجا و به چه دلیل بازرسی شده است.

به گزارش فارس، از سوی دیگر منصور غلامی وزیر علوم که پیش از این خبر مزبور را رد کرده و گفته بود که از زمان تصدی‌اش در این مسئولیت، آژانس بازدیدی از دانشگاه‌های کشور نداشته و این بحث به شورای عالی امنیت ملی مربوط است، چند روز بعد (۲۷ تیر ماه) و در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران تلویحاً بازدید آژانس از یکی از دانشگاه‌ها را تأیید کرد و اظهار داشت: این امر براساس تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده و همه سازمان‌ها باید از آن تبعیت کنند.

وی تصریح‌کرد: موضوع دانشگاه مربوطه با هماهنگی وزارت علوم نبوده و دانشگاه مربوطه هم گزارشی به ما نداده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *