آمریکا نام سازمان جنگ نرم رسانه‌ای خود را تغییر داد

گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس- تغییر نام یا مفهوم‌سازی‌های جدید تاکتیکی است که هیئت حاکمه آمریکا بارها بعد از بدنام شدن یک سازمان یا زیر سوال رفتن اقداماتش از آن استفاده کرده است.  

از همین روست که بعد از شدت گرفتن انتقادات از شکنجه‌های «سیا» علیه مظنونان تروریسم در «گوانتانامو»، نام شکنجه به «روش‌های ارتقاءیافته بازجویی» تغییر داده شد یا بعد از افشا شدن آنکه هزاران نفر از جنایتکاران جنگی دنیا در مدرسه‌ای زیر نظر پنتاگون به نام «مدرسه قاره‌های آمریکا» تربیت شده‌اند، پنتاگون نام مدرسه را به «مرکز همکاری‌های امنیتی در نیمکره غربی» تغییر می‌دهد. 

تازه‌ترین اقدام در این راستا را وزارت خارجه آمریکا با تغییر نام سازمانی انجام داده که پیش‌قراول جنگ رسانه‌ای این کشور با دولت‌های ناهمسو با سیاست‌های آمریکا محسوب می‌شوند. 

نام «شورای مدیران خبررسانی» (بی‌بی‌جی) که با نام‌های دیگری چون «هیئت‌رئیسه سخن‌پراکنی» و «هیأت کارفرمایان پخش» هم شناخته می‌شد اکنون به «نمایندگی آمریکا در رسانه‌های جهانی» تغییر یافته است. 

«شورای مدیران خبررسانی»، نام سازمانی مشتمل بر تمامی آژانس‌های خبری دولت آمریکا است که «صدای آمریکا»، «رادیو فردا» و «رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی» زیر نظر آن فعالیت می‌کنند. 

پیشتر منابع خبری گزارش داده بودند کنگره آمریکا در صدد است با تقویت شبکه‌های فارسی‌زبان وابسته به دولت این کشور، جبهه جدیدی در تقابل‌جویی‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با ایران باز کند. گزارش شده بود تقویت بی‌بی‌جی، یکی از محورهای این راهبرد را تشکیل می‌دهد. 

«جان اف‌ لنیسنگ»، مدیر عامل «بی‌بی‌جی» در بیانیه‌ای روز چهارشنبه هفته جاری که رسانه‌ها آن را پوشش نداده‌اند تغییر نام این سازمان را اعلام کرده است. 

در این بیانیه آمده است: «شورای مدیران خبررسانی به عنوان یکی از سازمان مستقل دولت آمریکا که هزاران روزنامه‌نگار، روایت‌گر و حرفه‌ای رسانه را به استخدام خود در آورده اکنون نامش را به “نمایندگی آمریکا در رسانه‌های جهانی” (USAGM) تغییر داده است.»

«لنسینگ» خاطرنشان کرده USAGM هم مانند بی‌بی‌جی، پنج شبکه را شامل می‌شود: صدای آمریکا، رادیو آزاد اروپا/رادیو آزادی، اداره پخش کوبا (تلویزیون و رادیوی مارتی)، رادیو آزاد آسیا و شبکه پخش خاورمیانه. 

«لنسینگ» در بخشی از بیانیه خود تمرکز بر مسائل مربوط به امنیت ملی و دیپلماسی عمومی آمریکا را یکی از محورهای تمرکز سازمان تحت امر خود خوانده است. 

 

در حال تکمیل…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *