سیاست ترامپ درباره ایران شاید به عزل او منجر شود/سرنوشت «کارتر» در انتظار ترامپ؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه ترکیه‌ای در تحلیلی سیاست «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران را «بازی با آتش» توصیف کرده و نوشته ادامه این سیاست ممکن است او را به سرنوشت «جیمی کارتر»، رئیس‌جمهور آمریکا در دهه ۱۹۸۰ دچار کند. 

وبگاه «سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه» یا «تی‌آر‌تی» در عنوان این مطلب نوشته است: «ترامپ درباره ایران دارد با آتش بازی می‌کند و این ممکن است نتیجه معکوس بدهد.»

در ابتدای این تحلیل آمده است: «ترامپ با خروج از توافق هسته‌ای ایران بر سر این قمار کرده که ایران تلاطم چندانی در اوضاع ایجاد نخواهد کرد. این ممکن است [تحلیلی] ساده‌لوحانه باشد.»

«تی‌آرتی» سپس به سخنان «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران در تیرماه سال جاری اشاره کرده که گفته بود: « آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم ؛ با دم شیر بازی نکنید، پشیمان کننده است.»

ترامپ، ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد و مردادماه سال جاری فرمانی را برای بازگرداندن اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران امضا کرد.

رسانه ترکیه‌ای در همین باره، با لحنی استعاره‌آمیز نوشته است: «ترامپ در واقع دو دستی دم شیر در آن ضرب‌المثل [حسن روحانی] را چسبیده و همتای ایرانی او، فضای مانور چندانی جز تضمین پشیمانی او در آینده ندارد.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «ترامپ به خوبی از این واقعیت آگاه است که انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا کمتر از سه ماه دیگر فرا می‌رسند: انتخاباتی سراسری که به احتمال زیاد نقش به سزایی در تعیین این خواهد داشت که آیا ترامپ می‌تواند نیمه دوم اولین دور ریاست‌جمهوری‌اش را به پایان برساند یا خیر.»

 

در حال تکمیل…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *