ظریف: به تلاش برای حذف قوانین فراسرزمینی آمریکا ادامه می‌دهیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در یک رشته توئیت بامداد پنجشنبه از رفتارهای دولت آمریکا انتقاد کرد.

ظریف در یکی از پیام‌های خود وعده داد ایران به تلاش‌ها برای «حذف بازگشت‌ناپذیر قوانین فراسرزمینی آمریکا» ادامه خواهد داد.

وی نوشت: «جای تأسف است که ببینیم یک دولت آمریکا که یکجانبه‌گرایی خرابکارانه در ژنش است از یک مجمع چندجانبه برای حمله به چندجانبه‌گرایی سوءاستفاده می‌کند. آمریکا آنقدر خالی از اعتبار شده که برای اجتناب از رویارو شدن با ایران در شورای امنیت مجبور شده پشت رویه‌های قانونی پنهان شود.»

اشاره ظریف به اقدام دولت آمریکا برای تغییر دستور کار نشست چهارشنبه شب شورای امنیت به منظور دعوت نکردن از ایران در آن نشست بود.

واشنگتن که ریاست دوره‌ای این شورا را در اختیار قرار دارد، ابتدا دستور کار این نشست را ایران قرار داده بود، اما طبق قوانین سازمان ملل، با این دستور کار ایران بایستی به نشست دعوت می‌شد، به همین دلیل آمریکا دستور کار نشست را به موضوع گسترده‌تر منع اشاعه تغییر داد.

ظریف در توئیتی دیگر نوشت: «در واقع می‌توان -با همدردی عمیق یا حتی دلسوزی- درک کرد چرا دولت آمریکا نیازمند موضوعات انحرافی کم‌اهمیت برای سرپوش گذاشتن بر تعهدش به بی‌ثبات‌سازی است. زیرا همگان می‌توانند رفتارهای بسیار مشکل‌ساز این دولت در داخل آمریکا و فعالیت‌های مخربش در خارج از مرزهای این کشور را ببینند.»

وی ادامه داد: «برای درک تعهد دولت سرکش آمریکا به بی‌ثبات کردن نظام بین‌المللی تنها لازم است تهدید آشکار نماینده‌اش در سازمان ملل برای “یادداشت کردن اسامی”، تهدیدهای آقای ترامپ برای قطع کمک‌های مالی یا تهدیدهای مشاور امنیت ملی‌اش برای تعقیب قضات دیوان بین‌المللی کیفری را به یاد بیاوریم.»

  

در حال تکمیل…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *