بینالی ایلدیریم:با مدیریت ایران، ترکیه و روسیه بحران ادلب مهار شد

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس مجلس ترکیه سه شنبه بعدازظهر از اقدام‌های تهران، آنکارا و مسکو در مدیریت صحیح  جهت حل بحران استان «ادلب» در سوریه ستایش کرد.

 به نوشته خبرگزاری «ترند» «بینالی ایلدریم» رئیس مجلس ترکیه با تشکر از تلاش‌های سه کشور یاد شده تاکید کرد که با اقدام‌های ایران، ترکیه و روسیه ایجاد موج جدید آوارگان سوری متوقف شد.  وی تاکید کرد که تعهدهای ضد تروریستی تنها نباید محدود بین چند کشور باشد.

 ایلدریم گفت: «همه کشورها باید فعالانه علیه تروریسم جنگیده و بین آن‌ها وجه تمایز قائل نشوند.»

وی با اشاره به فعالیت برخی گروه‌های خرابکار در  ترکیه افزود که تروریسم تهدیدی علیه همه کشورها از جمله ترکیه است که سال‌هاست با آن مواجه است.

 روسای جمهور روسیه و ترکیه در پانزدهم سپتامبر سال جاری ( ۲۴ شهریور )  در شهر «سوچی» بر ایجاد یک منطقه غیرنظامی و ایجاد خط تماس بین معارضان و نیروهای دولتی در استان ادلب سوریه موافقت کردند.

وزرای دفاع ترکیه و روسیه  نیز در همین زمینه  یادداشت تفاهمی در برقراری ثبات در منطقه غیرنظامی در ادلب منعقد کردند.

 روسای جمهور، وزیران خارجه و جمعی از مقامات امنیتی ارشد ایران، ترکیه و روسیه سپتامبر گذشته در راستای مذاکرات آستانه برای سومین بار، در تهران گردهم آمدند و ضمن بررسی ویژه موضوع ادلب، بیانیه‌ای مبنی بر لزوم پاکسازی آن از تروریست‌ها صادر کردند.

رسانه‌های ترکیه‌ای روز دوشنبه از پایان عقب‌نشینی معارضان سوری و دیگر گروه‌های تروریستی از منطقه غیرنظامی ادلب و همچنین خروج کامل تسلیحات سنگین از این منطقه خبر داده‌اند.

انتهای پیام/ م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *