بیانیه منفی دی‌میستورا درباره نشست آستانه: «فرصتی از دست رفت»

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دفتر «استفان دی‌میستورا» نماینده سازمان ملل در امور سوریه امروز (پنجشنبه) ضمن انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد، روسیه، ترکیه و ایران موفق نشده‌اند به پیشرفت محسوسی در تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه در نشست آستانه برسند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، این بیانیه می‌افزاید: «نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه عمیقا در این خصوص تأسف می‌خورد چرا که هیچ پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در رفع بن‌بست ۱۰ ماهه برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه حاصل نشده است».

در ادامه متن این بیانیه آمده است: «این آخرین نشست آستانه در سال ۲۰۱۸ میلادی بود و متأسفانه فرصتی از دست رفته برای مردم سوریه بود تا تشکیل کمیته قانون اساسی این کشور تسریع شود».

یازدهمین دور نشست بین‌المللی صلح سوریه دیروز (چهارشنبه) هفتم آذر ماه در آستانه پایتخت قزاقستان آغاز به کار کرد. این نشست به مدت دو روز برگزار شد. دستورکار این اجلاس، آخرین تحولات سوریه، به ویژه مسائل مرتبط با روند سیاسی، گفت‌وگوهای سوری – سوری و تأسیس کمیته قانون اساسی این کشور بود.

دهمین دور مذاکرات بین‌المللی صلح سوریه (روند آستانه) نیمه اول مرداد ماه ۱۳۹۷ با حضور مذاکره کنندگان ارشد ایران، روسیه و ترکیه (سه کشور ضامن روند آستانه) و استفان دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در شهر ساحلی سوچی در روسیه برگزار شد.

تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه از جمله مصوبات کنگره گفت‌وگوهای مردمی سوریه بود که با حضور نمایندگان دولت و معارضان سوری در ماه ژانویه سال جاری میلادی در شهر سوچی روسیه برگزار شده بود. قرار بود روند تشکیل این کمیته در جلسات آتی با محوریت سوریه پیگیری شود.

یازدهمین دور از مذاکرات صلح سوریه در آستاه با حضور نمایندگان کشورهای ایران، روسیه و ترکیه و همچنین نمایندگان دولت سوریه و معارضان سوری و ناظرانی از اردن و سازمان ملل برگزار شد.

انتهای پیام/ق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *