هکرها به مکاتبات محرمانه اتحادیه اروپا درباره ایران، آمریکا، روسیه و مسائل دیگر دست یافتند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه آمریکایی از دستیابی هکرهای ناشناس به هزاران سند در رابطه با مکاتبات اتحادیه اروپا در زمینه‌های مختلف از قبیل روابط این اتحادیه با آمریکا، روسیه، چین و برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

آنطور که «نیویورک تایمز» گزارش داده، هکرها برای سال‌ها به شبکه ارتباطات دیپلماتیک اتحادیه اروپا نفوذ و هزاران سند را دانلود کردند، اسنادی که بیانگر نگرانی‌های اتحادیه اروپا درباره دولت غیرقابل پیشبینی «دونالد ترامپ» و مشکلات این اتحادیه در رابطه با پرداختن به روابط با روسیه و چین و خطر احیای برنامه هسته‌ای ایران است.

در یکی از این اسناد، دیپلمات‌های اروپایی درباره نشست دو جانبه ۲۵ تیر ماه سال جاری بین سران آمریکا و روسیه در «هیلسینکی» فنلاند اظهارنظر کردند.

از نظر دیپلمات‌های اتحادیه اروپا دیدار روسای جمهور آمریکا و روسیه، «نشستی موفق برای ولادیمیر پوتین» بوده است.

یکی دیگر از اسناد به اظهارنظرهای دیپلمات‌های اروپایی بعد از دیدار ۱۶ جولای سال جاری بین مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا با رئیس‌جمهور چین اختصاص دارد.

 در این سند، با انتقاد از مواضع رئیس‌جمهور آمریکا علیه چین، تاکید شده که آقای ترامپ با «زورگویی و قلدری» درصدد سوق دادن پکن به «یک مسابقه بوکس است که در آن هیچ قانونی وجود ندارد».

به گزارش نیویورک تایمز، به گفته شرکت «اِریا وان» (Area ۱) که متوسط نفوذ هکرها و این حمله سایبری شده، «تکنیک‌های مورد استفاده توسط هکرها در یک دوره سه ساله، شبیه به تکنیک‌های واحد زبده ارتش چین است. اسناد از یک شبکه ایمن کپی شدند و سپس در یک سایت اینترنتی که هکرها در جریان حمله‌شان آن را ایجاد کرده بودند، پُست شدند».

این رسانه آمریکایی خبر داده که این شرکت، بیش از ۱۱۰۰ سند هک شده مکاتبات دیپلماتیک اتحادیه اروپا را در اختیار نیویورک تایمز قرار داد.

از نظر این رسانه آمریکایی، این اسناد اطلاعاتی درباره تقلای اتحادیه اروپا برای فهم «آشوب سیاسی موجود در سه قاره» ارائه می‌دهد.

اسناد مذکور، شامل یادداشت‌هایی در رابطه با مکالمات اتحادیه اروپا با رهبران عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی و دیگر کشورها است.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، هکرها به شبکه‌های سازمان ملل و وزرای خارجه و دارایی در سراسر جهان و «فدراسیون کارگران آمریکا- کنگره سازمان‌های صنعتی» هم نفوذ کردند (این فدراسیون، بزرگترین فدراسیون اتحادیه‌های کارگری در آمریکا است).

گفته می‌شود که هک این فدراسیون بزرگ کارگری در آمریکا در رابطه با مذاکرات در خصوص توافق «مشارکت فراآتلانتیک» (Trans-Pacific Partnership) بود (توافقی که چین جزئی از آن نیست).

برخی از اسناد سازمان ملل که هکرها به آن نفوذ کردند، مربوط به مکاتبات چندین ماهه سال ۲۰۱۶ در رابطه با کره شمالی و نشست‌های خصوصی دبیرکل سازمان ملل و معاونانش با رهبران آسیایی بود.

بنا بر این گزارش، بیش از ۱۰۰ سازمان و نهاد طی چندین سال هدف هکرها قرار داشتند اما بسیایر از آنها همین روزهای اخیر توسط شرکت «اِریا وان» متوجه نفوذ هکرها شدند، شرکتی که موسس آن سه مقام سابق آژانس امنیت ملی آمریکا بودند.

برخی از اسناد، حاوی گزارش‌های دیپلمات‌های اروپایی درباره «اقدامات روسیه برای تضعیف اوکراین» است.

 یکی از این اسناد که مربوط به هشتم فوریه سال جاری است، درباره شبه جزیره کریمه است و در آن هشدار داده شده که این منطقه «به منطقه‌ای پرتنش تبدیل شده و امکان استقرار کلاهک‌های اتمی در آن وجود دارد».

نیویورک تایمز اما گزارش داده که «البته مقام‌های آمریکایی می‌گویند که تاکنون شاهد شواهدی مبنی بر استقرار کلاهک‌های اتمی در کریمه ملاحظه نکرده‌اند».

سند هک شده در رابطه با روایت دیپلمات‌های اروپایی درباره دیدار خصوصی ماه جولای رهبران اتحادیه اروپا با رئیس‌جمهور چین حاوی یک نکته مهم است.

«شی جین پینگ» در دیدار با رهبران اتحادیه اروپا تاکید کرد که چین «در برابر زورگویی (آمریکا) تسلیم نخواهد شد حتی اگر یک جنگ تجاری سبب آسیب به همه (کشورها) شود. چین دیگر آن کشوری نیست که عقب‌نشینی کند».

برخی از اسناد هک شده اتحادیه اروپا، حاکی از نگرانی‌های اروپایی‌ها درباره مواضع «منفی» دولت «دونالد ترامپ» در قبال اتحادیه اروپا است.

در یک سند که مربوط به مکاتبه مقام ارشد اروپایی به تاریخ هفتم مارس است، او درباره  مواضع ترامپ در ابتدای آغاز به کار دولتش به شدت ابراز نگرانی کرده است.

«کارولاین ویسینی» قائم مقام دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در آمریکا در این مکاتبه، به همکاران خود توصیه کرده که همه دیپلمات‌های ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، آمریکا را «مهم‌ترین شریک» اتحادیه اروپا توصیف کنند اما در برابر مواضع آقای ترامپ در «حوزه‌هایی که با آمریکا احتلاف نظر داریم (از قبیل تغییرات اقلیمی، تجارت و توافق هسته‌ای ایران) در برابر او بایستند».

اتحادیه اروپا به انتشار گزارش نیویورک تایمز درباره نفوذ هکرها به اسناد مکاتبات این سازمان واکنش نشان داد.

در بیانیه دبیرخانه اتحادیه اروپا آمده که این نهاد «درباره اتهام‌های مربوط به درز احتمالی اطلاعات حساس (اتحادیه اروپا) اطلاع دارد و فعالانه در حال تحقیق درباره این موضوع است اما درباره اتهام‌ها یا مسائل مرتبط با امنیت عملیاتی اتحادیه اروپا اظهارنظری نمی‌کند».

در حال تکمیل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *