تأکید جابری‌انصاری بر ضرورت تعاملات نزدیک‌تر روسیه، ترکیه و ایران در چارچوب آستانه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حسین جابری انصاری» دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور ویژه سیاسی امروز پنجشنبه با «سرگئی ورشینین» معاون وزیر خارجه روسیه در مسکو دیدار و درباره سوریه گفت‌وگو کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، جابری انصاری امروز در این دیدار تأکید کرد، وظیفه روسیه، ایران و ترکیه حفظ روند همکاری‌ها در چارچوب آستانه است که تا کنون بسیار کارآمد عمل کرده است.

بر اساس این گزارش، وی در ادامه تصریح کرد: «تعاملات میان ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب آستانه طی چند سال گذشته کارآمدی خود را به اثبات رسانده است و باید تداوم یابد».

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: «تمام این گفت‌وگوها به بررسی تحولات در جریان در سوریه و یمن و همچنین مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی می‌پردازد. اگر چه این یک نشست دوجانبه است، اما می‌تواند به عنوان اقداماتی مشترک در چارچوب همکاری‌های سه‌جانبه ما با طرف‌های ترکیه‌ای در چارچوب آستانه تلقی شود».

جابری انصاری همچنین ابراز اطمینان کرد که گفت‌وگوها در مسکو بسیار کارآمد و اثرگذار خواهد بود و نقش مؤثری در پیشبرد فرایندهای صلح در خاورمیانه ایجاد خواهد کرد.

وی تأکید کرد: «ما روابط میان ایران و روسیه را در زمینه‌های مختلف در حال گسترش و توسعه ارزیابی می‌کنیم و سوریه تنها یکی از زمینه‌های همکاری‌ها میان مسکو و تهران است. ما نتایج بسیار مهمی در مبارزات ضدتروریستی و همچنین تضمین صلح و امنیت در این کشور خاورمیانه بدست آورده‌ایم».

در این نشست دوجانبه میان جابری انصاری با سرگی ورشینین معاون وزیر خارجه روسیه، «الکساندر لاورنتیف» مذاکره‌کننده ارشد روسیه در امور سوریه و نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه نیز حاضر بود.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه کشورمان در امور ویژه سیاسی دیروز به منظور گفت‌وگو و رایزنی با مقامات فدراسیون روسیه وارد مسکو شد.

نشست سه جانبه مذاکره کنندگان ارشد کشورهای ضامن روند آستانه (روند صلح سوریه)، شامگاه دوشنبه (۲۶ آذر ماه ۱۳۹۷) در ژنو با حضور «حسین جابری‌انصاری»، «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و «سدات اونال» معاون وزیر خارجه ترکیه و هیأت‌های همراه برگزار شده بود.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *