طولانی‌ترین تعطیلی دولت آمریکا پایان یافت/تهدید ترامپ به تعطیلی دوباره

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از ۳۵ روز تعطیلی دولت آمریکا، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور روز جمعه اعلام کرد به توافقی با سران کنگره برای بازگشایی دولت فدرال دست پیدا کرده است.

ترامپ گفت با نمایندگان دموکرات توافق کرده طراحی را برای بازگشایی موقت دولت و تأمین هزینه‌های آن تا ۱۵ فوریه (۲۵ بهمن‌ماه) امضا خواهد کرد. 

او گفت: «بسیار مفتخرم امروز اعلام کنم به توافقی برای پایان دادن به تعطیلی دولت و بازگشایی دولت فدرال دست پیدا کرده‌ایم.»

توافق موقت ترامپ باکنگره تأمین بودجه برای ساخت دیوار حائل مرزی را که علت اصلی معطل ماندن تلاش‌ها برای بازگشایی دولت بود، شامل نمی‌شود.  

ترامپ تأکید کرد در صورتی که کنگره تا سه هفته دیگر با بودجه ۵ میلیارد دلاری برای ساخت دیوار حائل موافقت نکند تعطیلی دولت فدرال از سر گرفته خواهد شد. 

تعطیلی دولت آمریکا از ۳۵ روز پیش (۱ دی‌ماه) در پی عدم موافقت نمایندگان کنگره با تأمین بودجه ۵ میلیارد دلاری برای ساخت دیوار مرزی مکزیک آغاز شد و از بیست و دومین روز، رکورد تعطیلی ۲۱ روزه دولت «بیل کلینتون» در سال ۱۹۹۵-۱۹۹۶ را شکسته و طولانی‌ترین تعطیلی دولت فدرال در تاریخ آمریکا لقب گرفت. ۸۰۰ هزار کارمند دولت فدرال در نتیجه این تعطیلی بدون حقوق و دستمزد ماندند. 

لوایح بودجه دولت آمریکا زمان‌بندی شده هستند و در صورتی که بودجه بعدی تا موعد مشخصی تصویب نشود، دولت وارد وضعیت تعطیل می‌شود. همین موجب شده تا دولت‌ها و ادوار مختلف کنگره از این ضرب‌الاجل‌های زمانی به عنوان اهرمی برای تایید سیاست‌ها و طرح‌های مد نظر خود استفاده کنند.

از سال ۱۹۷۶ که روال جاری برای تخصیص بودجه و اعتبار شروع شده این بیست و دومین بار است که دولت فدرال آمریکا تعطیل می‌شود. 

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *