واشنگتن‌پست: قدرت اقتصادی آمریکا در دنیا با چالشی بسیار بزرگ مواجه شده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامه آمریکایی با اشاره به راه‌اندازی کانال مالی ویژه اروپا با ایران، آن را «چالشی بسیار بزرگ» علیه سیطره آمریکا بر نظام مالی دنیا دانسته است.

روزنامه واشنگتن‌پست بعد از یادآوری خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران نوشته است: «اکنون دولت‌های اصلی اروپا نهادی موسوم به کانال ویژه مالی ایجاد کرده‌اند که قصد دارد به برخی از شرکت‌های اروپایی اجازه دهد تجارت با ایران را ادامه دهند. این ممکن است در نهایت تبعات فراوانی برای اقتصاد دنیا و قدرت آمریکا داشته باشد.»

در ادامه این مطلب آمده است: «در دهه‌های گذشته ایالات متحده از سلطه‌ای مسلم بر نظام مالی دنیا برخوردار بوده و به همین واسطه توانسته فشار خارج‌العاده‌ای بر سایر کشورها و شرکت‌ها وارد کند.»

واشنگتن‌پست این پدیده را ناشی از سلطه آمریکا بر دو جنبه کلیدی از معماری نظام مالی دنیا می‌داند: نظام تسویه دلار و شبکه جهانی پیام‌رسان مالی (سوئیفت). 

اما اکنون، اوضاع در حال تغییر است؛ واشنگتن‌پست می‌نویسد: «حالا متحدان آمریکا در حال پس زدن یکجانبه‌گرایی آمریکا هستند و نظامی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند سرآغاز یک معماری بدیل مالی باشد.»

رسانه آمریکایی در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره روند استفاده آمریکا از نظام مالی‌اش به عنوان سلاح پرداخته و نوشته است: «ایالات متحده یاد گرفته برای افزایش محسوس قدرت اقتصادی خود چطور از شبکه‌های درهم‌تنیده جهانی به عنوان سلاح استفاده کند. اکثر افراد، اگر اصلاً به مقوله تحریم‌ها فکر کنند، آنها را ابزاری می‌دانند که یک کشور از آنها برای محدود کردن دسترسی سایرین به بازارهای داخلی و ممنوع کردن صادرات و واردات به درون اقتصاد کشورشان، استفاده می‌کند.»

در ادامه مطلب واشنگتن‌پست آمده است: «آنچه ایالات متحده مدت کوتاهی بعد از حملات ۱۱ سپتامبر متوجه شد این بود که این کشور می‌تواند اقدامات گسترده‌تری انجام دهد. ایالات متحده و متحدان آنها علاوه بر قطع دسترسی‌ دیگران به بازار آمریکا می‌توانند بنگاه‌های کسب و کار و حتی کل یک کشور را از نظام مالی دنیا خارج کنند.»

در حال تکمیل…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *